Video: Rozhovor Willa Smitha a Sophie
V roce 2016 se poprvé objevila Sophie na veřejnosti a hned se stala celebritou a to nevídanou. První humanoidní umělá inteligence ze společnosti Hanson Robotics se stala okamžitě celosvětovým virálním hitem.
Sophina tvář vychází ze tří ženských podob staroegyptské královny Nefertiti, britské herečky Audrey Hepburn a manželky vědce a robotického designéra Davida Hansona. Sophie napodobuje lidská gesta, mimiku a díky skriptovacímu software, chatovacímu systému a OpenCog - je program pro robotické a virtuální ztělesnění poznávání, která definuje sadu interagujících komponentů, jejichž cílem je vznik ekvivalentu lidské umělé inteligenci jako vznikajícímu fenoménu celého systému. Oči Sophie jsou kamery propojené s počítačovými algoritmy díky čemuž je schopná sledovat tváře, udržovat oční kontakt a rozpoznávat a pamatovat si jednotlivé obličeje. Je schopna konverzovat o všemožných tématech.
V říjnu roku 2017 byla Sophia představena na půdě Organizace spojených národů náměstkyni generálního tajemníka OSN Amině J. Mohammedové. O měsíc později v listopadu byla Sophia jmenována zástupkyní v rozvojovém programu OSN pro technickou podporu a investiční spolupráci mezi národy pro oblast Asie a Tichomoří. Mezitím získává Sophie v Rijádu na investičním Summitu saudskoarabské občanství a tím se stává první umělou inteligencí s národností. Což vyvolává polemiku, zda může volit, nebo se vdát a nebo zda úmyslné vypnutí jejího systému lze považovat za vraždu. V roce 2018 dostává Sphia robotické nohy a tím získává možnost samostatně chodit. Televizní stanice CNBC okomentovala její “realistickou” pleť a schopnost napodobit více jak 60 mimických výrazů obličeje. V roce 2019 se Sophie účastní jako první umělá inteligence s občanstvím 28. ročníku IEEE - konference o robotické a lidské interaktivní komunikaci v Indii. Kde překvapuje účastníky konference svým výtvarným "nadáním".
Sophia na půdě OSN v rozhovoru s náměstkyní generálního tajemníka OSN Amina J. Mohammedová.
Dnes se tvůrce Sophie pomalu připravuje díky pandemii Covidu19 na expanzi a boom prodeje robotů, kteří budou určeny pro automatizaci v různých oborech pro bezpečí lidí. Po zkušenostech vypuknutí pandemie v čínském Wu Chanu, kde řídil chod polní nemocnice robot tvůrce věří, že robotická řešení pandemie se neomezí jen na zdravotní péči, ale roboti mohou pomoci v odvětvích jako je maloobchod, letecké společnosti a samozřejmě v průmyslu. Výhodou Hanson Robotics je, že její roboti vypadají jako lidé a to může v současné době pandemie urychlit vztah mezi lidmi a roboty. „Sociální roboti jako já se mohou postarat o nemocné nebo staré lidi,“ říká Sophia, "Mohu pomoci komunikovat, dát terapii a poskytnout sociální stimulaci, a to i v obtížných situacích." Před pandemií bylo používání robotů na vzestupu. Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky celosvětový prodej robotů s profesionálním servisem již mezi lety 2018 a 2019 vyskočil o 32 procent na 11,2 miliard dolarů.
Chcete Sophii doma? Je to možné! Koupit si ji můžete už teď za pouhých 1.720.000 ,- Kč
Comments